Záměr obchvatu Kralup opět ožívá

automobily.jpg
Obchvat Kralup nad Vltavou, o němž se začalo hovořit už před zhruba dvaceti lety, by se mohl během několika let konečně přesunout z papíru do terénu. Stará kralupská silnice je totiž na řadě míst v téměř havarijním stavu a na hranici své životnosti. Oblíbený tah, který s oblibou využívají řidiči tranzitní kamionové dopravy, aby ušetřili za mýto na dálnici D8 či rychlostní komunikaci R7, je na tom velice špatně zejména v serpentině "Černý Vůl" v katastru obce Statenice.
Dění kolem mnoho let diskutované přeložky komunikací II/240 a II/101, která by spojila dálnici D8 s chomutovskou rychlostní komunikací, se dalo opět do pohybu. Do debaty vstoupil nový silný hráč v podobě ministerstva dopravy a vzniklo i nové sdružení obcí „Spolek 101“, které má za cíl připravit co nejdříve vše potřebné k výstavbě nové komunikace. K jednání vyzvala ministerstvo kralupská radnice společně s vedením dalších obcí.

O propojce, která by vedla mezi Chvatěruby a Tuchoměřicemi kolem Debrna, Turska, Holubic, Svrkyně, Velkých Přílep či Lichocevsi – Noutonic, se debatuje už patnáct let. Sdružení Spolek 101 má za úkol spolupracovat s ministerstvem dopravy za účelem získání peněz z evropských dotací. Místostarosta Lesák předpovídá, že pokud všechno dobře dopadne, první etapa obchvatu by se mohla začít stavět do tří let. Ta je ovšem nejnákladnější. „Vede od Chvatěrub k Tursku , kde jsou dva mosty přes údolí Debrna. Tato etapa je projekčně dokončena.
Aktuální vývoj s sebou přináší jednu podstatnou změnu, která vyvolává otázku, zda zůstane v platnosti kladné stanovisko EIA i územní rozhodnutí pro již schválený úsek komunikace II. třídy mezi Chvatěruby a Turskem. Původně řešily obce zmiňovanou silnici s vedením Středočeského kraje a úvahy se ubíraly směrem k výstavbě komunikace II. třídy. Nyní by se propojka stala silnicí I. třídy a byla by ve správě Ředitelství silnic a dálnic.

Celý projekt může ještě ovlivnit postoj Holubic, neboť zdejší radnice má k projektu odlišný názor. Již deset let prosazují, že by se nová komunikace měla postavit jako jeden celek. Jsou proti její výstavbě na etapy. Další překážkou je fakt, že je zde mnoho soukromých pozemků, kde by pravděpodobně muselo dojít k vyvlastňování půdy.

Obchvat má propojit dálnici D8 s rychlostní silnicí R7 a měl by od dopravy výrazně ulehčit nejen Kralupům, ale i Tursku, Velkým Přílepům, Horoměřicím, Černému Volu a dalším obcím na silnici II/240, jako jsou například Tuchoměřice.

autor: Petr Belica
So 12. červenec 2014, 13:09:13 CEST
zloncice
Kdo jsme a kde nás najdete.
On-line odjezdová tabla autobusů PID a vlaků.
Odkazy a jiné informace + řešení sudoku.
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Opište prosím kontrolní kód "3131"
Váš názor nás zajímá!
Neváhejte nám napsat a sdělit svůj názor na Zlončickou drbnu. Uvítáme Vaše podklady, náměty a tipy na příspěvky, které by mohly zajímat ostatní Zlončičáky.
PetrB.png
Volby_OU.png
Zlončice 40
278 01 Kralupy nad Vltavou
tel. / fax: +420 315 787 124

Úřední hodiny:
starosta / hospodářka
pon. 18.00-19.30 / 16.30-18.00 h.
stř. 17.00-19.30 / 16.30-18.00 h.

Jsme také na facebooku ...

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one