Občanské sdružení HLASY KOZOMÍNA

Hlasy_Kozomina.png
Proč sdružení vzniklo a co je jeho cílem?

Počátky zrodu Občanského sdružení Hlasy Kozomína se dají datovat od loňského jara, kdy malá skupinka dotčených občanů Kozomína začala s údivem sledovat, co se v obci děje bez vědomí obyvatel obce. K našemu velkému překvapení v případě některých zastupitelů i bez důkladnější znalosti celého projektu. Vše odstartovala výstavba obrovských hal viditelných u obce Kozomín při příjezdu od Postřižína. V současné době má sdružení 32 aktivních členů, kteří neváhají svůj názor prezentovat. My ale víme o spoustě dalších,
příznivcích a věříme, že je ještě mnoho dalších, kteří mají na věc podobné názory a teprve si k našemu sdružení cestu najdou.
Sdružení je otevřené všem. Mohou do něj vstoupit, nebo se stát jen jeho příznivcem, nejen obyvatelé naší obce, ale kdokoli kdo se ztotožňuje s našimi názory. Nejsme žádná parta fanatických ekologických aktivistů, ale jsme skupina obyčejných lidí, kteří by chtěli nadále žít v Kozomíně takovém, jaký jsme ho znali, když jsme si vybírali místo pro život a současně nám není jeho budoucnost lhostejná.
O skutečném rozsahu a typu projektu průmyslové zóny v Kozomíně jsme se jako obyvatelé dozvěděli až ve chvíli, kdy se začalo stavět. Začali jsme v úzkém kruhu lidí aktivně zjišťovat podrobnosti. Jak je možné v oblasti, kde už jsou zhoršené rozptylové podmínky a dochází k pravidelnému překračování limitů a která je již zatížena hlukem a exhalacemi z dálnice D8, umístit další zdroje znečištění i hluku. Navíc zde pravděpodobně bude v budoucnu ještě zátěž z provozu letiště Vodochody. Hlavním pilířem celého projektu je dřevoplynová elektrárna vyrábějící elektrickou energii pálením „dřevního odpadu“, na kterou budou napojeny další výrobní provozy (jako např. papírna).
Že se bude jednat o další velké zdroje znečištění a hluku, je nezpochybnitelné a doložitelné. Jak jsou však nastaveny naší legislativou emisní limity a jak se zjišťuje jejich překračování je věc druhá. Je pravdou, že nezbytně nutné informace naše zastupitelstvo zveřejnilo vzhledem k legislativě a platným zákonům. My se však domníváme, že se dalo udělat více. Zastupitelé naší obce si ale nepřipouští, že by v něčem pochybili a naopak celý projekt podporují. Přesto uvedené argumenty investora i zastupitelstva pro obhajobu projektu nejsou k dnešnímu dni pro nás dostatečně přesvědčivé. Dle našeho názoru projekt podobné velikosti a rozsahu nepatří do širšího centra obce 70 m od obytné zástavby. Většina z nás se domnívá, že v rozhodovacích procesech a postupech úřadů existuje celá řada mechanismů, které podobným projektům zabrání. Bohužel realita je jiná. Dotčené úřady vydávají stanoviska bez prověřování souvislostí, zohledňují pouze legislativou dané limity a připomínky dotčených subjektů. Naše zastupitelstvo k postupně zvětšujícímu se projektu dalo opakovaně zelenou a nepovažovalo za důležité o investici cca za 500 miliónů korun, v obci s rozpočtem kolem 5 miliónů, občany srozumitelně informovat a zjistit si jejich názor. V naší obci, kde jsou regulace pro výstavbu rodinných domů, aby byl zachován ráz vesnice, bylo možné na žádost investora změnit ze dne na den územní plán obce a postavit průmyslový areál na ploše několika tisíc m2 s výškou budov 17 m a to v těsném sousedství obytné zóny. Toto všechno byl základní impulz pro vznik našeho občanského sdružení, které chce mít možnost vytvořit si na zájem investora nezávislý názor, zhodnotit přínosy, rizika a tento názor pak prosazovat jak u stávajících, tak u možných budoucích projektů. Jsme si vědomi, že rozvoj měst a obcí je nezbytně nutný, ale měli bychom si umět hájit svoje zájmy. Chceme být aktivní a konstruktivní složkou dění v naší obci a pokusit se v ní zamezit zhoršování životních podmínek. Jako občanské sdružení jsme oslovili veškeré státní instituce a dotčené orgány, aby vzaly na vědomí, že v naší obci je někdo, koho musí brát vážně a je třeba se ptát na jeho názor.
V případě jakéhokoliv dotazu týkajícího se našeho sdružení či vznikající průmyslové zóny nás neváhejte kontaktovat pomocí e-mailové adresy hlaskozomina@gmail.com, nebo oslovte kteréhokoliv člena výboru či sdružení. Současně můžete přispět komentářem i příspěvkem na našem blogu http://hlasykozomina.blogspot.cz/. Blog je zdrojem informací o výstavbě průmyslové zóny, neboť oficiálně uváděné informace nejsou vždy zcela pravdivé. Průmyslová zóna bohužel vyrůstá téměř v centru naší obce bez toho, aniž bychom do toho mohli mluvit. Domníváme se, že založením občanského sdružení se nám toto podaří změnit.

autor a foto: Martin Roth, předseda sdružení
Pá 31. leden 2014, 10:40:35 CET
zloncice
Kdo jsme a kde nás najdete.
On-line odjezdová tabla autobusů PID a vlaků.
Odkazy a jiné informace + řešení sudoku.
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Opište prosím kontrolní kód "3131"
Váš názor nás zajímá!
Neváhejte nám napsat a sdělit svůj názor na Zlončickou drbnu. Uvítáme Vaše podklady, náměty a tipy na příspěvky, které by mohly zajímat ostatní Zlončičáky.
PetrB.png
Volby_OU.png
Zlončice 40
278 01 Kralupy nad Vltavou
tel. / fax: +420 315 787 124

Úřední hodiny:
starosta / hospodářka
pon. 18.00-19.30 / 16.30-18.00 h.
stř. 17.00-19.30 / 16.30-18.00 h.

Jsme také na facebooku ...

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one