ROK 2014 - co nás čeká a nemine

Beh_2013.png
S novým rokem je tu vždy tak trochu i nový začátek. Někdy to tak je, ale většinou je to jen milník pro zhodnocení roku uplynulého a finalizaci plánů a cílů pro rok nový. A co nás čeká nebo na co se můžeme těšit u nás v obci nebo okolí? Na to získáte odpověď právě v tomto článku.
Hned začátek roku je většinou spojený se složenkami, poplatky a dalšími povinostmi, které nám ukládají platné zákony. Pro majitele nově zkolaudovaných nemovitostí to znamená povinnost podat přiznání k dani z nemovistosti, pro majitele psů úhradu poplatku za psa a pro ty z vás, kteří platíte úroky z úvěru na bydlení možnost uplatnit tuto částku pro odpočet ze základu daně za rok 2013. Takových poviností k placení a podávání různých přehledů máme každý víc než dost a nelze je tu všechny vyjmenovat.
I letos nás čeká další boj proti záměru rozšíření letiště Vodochody. Asi už každý ví, že ze strany ministerstva životního prostředí dostal tento projekt zelenou. K finálnímu povolení s výstavbou k následnému povolení provozu je však třeba ještě dalších vyjádření a souhlasných stanovisek, které zatím společnost Letiště Vodochody nemá. To je proto stále možnost, kde můžeme ovlivnit výsledek případné realizace rozšíření letiště na veřejné mezinárodní. Dobrou zprávou je i to, že se do boje proti tomuto záměru aktivně přidal také kraj. Radní Středočeského kraje schválili sestavení šestičlenné komise, která se bude snažit najít cestu, jak zabránit rozšíření vojenského letiště ve Vodochodech na mezinárodní terminál. Členy komise jsou předseda občanského sdružení Klidná Bášť Petr Utěkal, člen sdružení Pro život v Dolanech Petr Stulík, starostka Panenských Břežan Ljuba Loukotová, starosta Líbeznic Martin Kupka a Dimitrij Hálkov z Dolan. Kraj bude v týmu vedle hejtmana zastupovat i jeho náměstek pro oblast zemědělství a životního prostředí Marek Semerád.
Hlavním impulsem k sestavení komise, která bude poradním orgánem krajských radních, byl okamžik, kdy ministerstvo životního prostředí schválilo třetí verzi studie vlivu záměru na životní prostředí (EIA). A to všechny odpůrce kontroverzního projektu značně znepokojilo.
Tématu letiště jsme se v Drbně již delší dobu podrobně nevěnovali, a proto můžete v následujícím čísle očekávat rekapitulaci situace včetně podrobnějších informací posledních událostí. Pokud mezitím nastane možnost, jak byste se mohli do boje proti letišti sami zapojit, tak Vás ve spolupráci s obcí budeme včas informovat.
Pojďme se ale podívat na boj o své zdraví trochu jinak. Letos nás bude v rámci Zlončického veselí opět čekat i Běh zlončickou roklí. Pro aktivní běžce, kteří se pravidelně setkávají na trénincích při běhání po Zlončicích a okolí to však není nová informace. Pokud se chcete přidat k běhání, nebojen absolvovat letošní běh, pak určitě navštivte stránky www.behzloncickourokli.cz, případně se přidejte k ostatním na facebooku. Stejně, jako organizátoři věřím, že letos bude účast na běhu hojná a překoná tak loňský rok, který byl svou účastí velmi úspěšný. Vysoký počet účastníků běhu zajistí letos včasná propagace akce, kterou již organizátoři zahájili. Již nyní můžete Běh zlončickou roklí 2014 najít na několika termínovkách běžeckých akcí jako například na stránce www.rungo.idnes.cz nebo www.behej.com.
Když už jsem zmínil Běh zlončickou roklí, tak nelze opomenout také pravidelné akce pořádané obcí. Poslední prázdninovou sobotu v srpnu to je již pravidelně velká akce Zlončické veselí, která se koná k připomenutí ničivých povodní v roce 2002. Před tím však čeká děti den plný her, zábavy a sladkostí v rámci dětského dne. Na konci dubna společně pálíme čarodějnice a pak to řádně zapíjíme v naši místní hospodě. V druhé polovině roku, nebo spíš na jejím konci, nás čeká další lampionový průvod, zdobení a rozsvícení vánočního stromku, Mikuláš, Silvestr a také novoroční fotbálek. Podrobnosti k uvedeným akcím, a případným dalším, najdete s předstihem vždy na obecním webu a stránkách i facebooku Drbny.
Letos nás čekají také další volby. Nejprve to budou na jaře evropské volby. V květnu proběhnou v evropské osmadvacítce již osmé přímé volby do Evropského parlamentu. Ty se budou vůbec poprvé řídit Lisabonskou smlouvou. Ta vešla v platnost v prosinci 2009 a značně rozšířila pravomoci Evropského parlamentu. Mimo jiné také snížila počet křesel pro některé státy. Českou republiku tak od příštího roku bude místo 22 europoslanců zastupovat pouze 21. Celkem bude v Bruselu a Štrasburku zasedat 751 poslanců. My budeme moci zvolit svých 21 zástupců ve dnech 23. a 24. května 2014.
Na podzim nás čekají další komunální volby, ve kterých budeme mít možnost zvolit si znovu své zástupce, kteří budou naši obec spravovat a zajišťovat její rozvoj po dobu dalších čtyř let. Datum konání se teprve upřesní vyhlášením prezidenta republiky, ale dle platných zákonů je jisté, že budou probíhat někdy mezi 16. zářím a 16. říjnem. Bude se jednat již o šesté komunální volby v historii samostatné ČR.
Komunální volby jsou pro nás jediné, při kterých si volíme své zástupce z blízkého okolí na rozdíl od ostatních voleb. Komunální zastupitele v malých obcích, jako je ta naše, nečekají žádné astronomické částky za jejich funkce. Motivací pro zastupitele je však možnost ovlivnit dění v obci včetně jejího dalšího vývoje. Pokud Vám není lhostejný další vývoj a budoucnost naší obce, nebojíte se komunikace s lidmi a zodpovědnosti, pak je na místě zvážit případnou kandidaturu do zastupitelstva. Kandidovat může pouze občan, který je hlášen k trvalému pobytu ve Zlončicích.
Kromě voleb, akcí a dalších událostí čekají některé z nás také zápisy do prvních tříd základních škol nebo zápisy do mateřských škol. Již nyní čekají předškoláky zápisy do prvních tříd. V základní škole Chvatěruby proběhne zápis dětí do 1. ročníku ve dnech 28. 1. 2014 a 30. 1. 2014 vždy od 14.00 do 17.00 hodin v budově základní školy. Úkolem zápisu dítěte do 1. třídy je zjišťování, zda-li je dostatečně připravené a zralé na školní docházku. Během zápisu rodič vyplní zápisní lístek a formou povídání a hry se prověří školní zralost dítěte. Na základní škole Komenského v Kralupech nad Vltavou proběhne zápis do 1. třídy v úterý 4. 2. 2014 a středu 5. 2. 2014 od 14.00 do 17.00 hodin. Do prvních tříd budou zapsány děti narozené v období od 1. 9. 2007 do 31. 8. 2008. Pro více informací o zápisech sledujte webové stránky jednotlivých škol a školek.
Čeká nás opět spoustu výzev, úkolů, ale i zábavy a potěšení v tomto roce a Drbna se bude maximálně snažit být při tom s Vámi. Stále je tu možnost stát se součástí Drbny a podílet se na jejím obsahu, aby mohl zpravodaj přinášet více informací a zajímavostí, které budou nás všechny zajímat. Za dosavadní spolupráci děkuji Jitce Bukové, panu starostovi Loučkovi, zastupitelce Jiřině Borýskové a Martinu Moravcovi.
Kromě vydání jednotlivých čísel zpravodaje se můžete opět těšit na drakiádu a případné další akce, na kterých se budeme rádi podílet.
Vydání Zlončické drbny můžete očekávat v následujících termínech:
1/2014 - vychází 20. ledna 2014
2/2014 - vychází 14. dubna 2014
3/2014 - vychází 30. června 2014
4/2014 - vychází 15. září 2014
5/2014 - vychází 24. listopadu 2014
1/2015 - vychází 26. ledna 2015

autor a foto: Petr Belica
Volby_OU.png
Pá 31. leden 2014, 11:32:14 CET
zloncice
Kdo jsme a kde nás najdete.
On-line odjezdová tabla autobusů PID a vlaků.
Odkazy a jiné informace + řešení sudoku.
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Opište prosím kontrolní kód "3131"
Váš názor nás zajímá!
Neváhejte nám napsat a sdělit svůj názor na Zlončickou drbnu. Uvítáme Vaše podklady, náměty a tipy na příspěvky, které by mohly zajímat ostatní Zlončičáky.
PetrB.png
Volby_OU.png
Zlončice 40
278 01 Kralupy nad Vltavou
tel. / fax: +420 315 787 124

Úřední hodiny:
starosta / hospodářka
pon. 18.00-19.30 / 16.30-18.00 h.
stř. 17.00-19.30 / 16.30-18.00 h.

Jsme také na facebooku ...

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one