LETIŠTĚ VODOCHODY - Jaký je aktuální stav?

stopletisti_znak.jpg
Jak jsme v předešlých číslech Drbny slibovali, že se budeme k tématu letiště vracet a přinášet vám nové aktuální informace, tak taky činíme. Uběhlo už mnoho času a mezitím se událo také několik důležitých věcí, o kterých byste měli vědět. Především v posledních týdnech se téma Letiště Vodochody stalo aktuálním v několika médiích. Ale kde je skutečně pravda a jaký bude další vývoj? Podaří se investorovi získat všechna potřebná povolení a vystavět obrovský komplex letiště? Budou nám tu opravu létat letadla již v roce 2017, jak si optimisticky představuje investor?
Odpovědi na tyto otázky ještě nějakou dobu znát nebudeme, neboť nás čeká mnoho důležitých a zásadních kroků, které mohou vše zvrátit. I nyní je stále možnost zvrácení celého projektu, o čemž však investor nechce ani slyšet a masíruje nás články o tom, jak brzy budeme lítat na dovolenou nejen z Ruzyně, ale i z Vodochod.
Zásadní zvrat nastal po krajských volbách, kdy došlo k výměně krajských zastupitelů včetně samotného hejtmana. Tato změna je pro nás velmi pozitivní v tom, že se nyní kraj také přidal k řadě starostů a je proti záměru rozšíření letiště ve Vodochodech na veřejné mezinárodní letiště. Z toho důvodu byla také zřízena pracovní komise k záměru rozšíření letiště Vodochody, jejíž sestavení schválila rada Středočeského kraje.

Členy komise se stali: předseda občanského sdružení Klidná Bášť Petr Utěkal, člen občanského sdružení Pro život v Dolanech Petr Stulík, zástupce obce Dolany Dimitrij Hálkov, starostka obce Panenské Břežany Ljuba Loukotová, starosta obce Líbeznice Martin Kupka, hejtman Středočeského kraje Josef Řihák a náměstek hejtmana Středočeského kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství Marek Semerád. Tato pracovní komise působí jako poradní orgán Rady Středočeského kraje a úzce spolupracuje s iniciativou Stop letišti Vodochody. Hlavním důvodem k této aktivitě kraje bylo zajisté vydání souhlasného stanoviska Ministerstva Životního prostředi k posouzení vlivů provedení záměru „Letiště Vodochody“. Toto stanovisko bylo navíc vydáno ministrem v demisi, který byl součástí vlády, jež nezískala důvěru a bylo tedy jasné, že brzy skončí svoji činnost. „I když s rozhodnutím MŽP nesouhlasím, musím jej respektovat. Středočeský kraj vydal nesouhlasné stanovisko k návrhu na rozšíření letiště Vodochody, neboť podle našeho názoru je studie EIA chybná. Nepočítá se synergickými vlivy stavby, nezohledňuje, že negativní vlivy, jako například hluk, prašnost, velká dopravní zátěž a další, se sčítají. Rovněž nebyly vypořádány všechny připomínky obyvatel obcí dotčených provozem dopravního terminálu. Ministr životního prostředí rovněž nebral vůbec v potaz výsledky obecních referend, v nichž se místní občané jednoznačně postavili proti rozšíření letiště,“ uvedl hejtman Josef Řihák. Daleko vhodnější alternativou k rozšíření letiště ve Vodochodech je podle středočeského hejtmana Josefa Řiháka výstavba paralelní dráhy na Letišti Václava Havla v Praze – Ruzyni.

První jednání pracovní komise k záměru rozšíření letiště Vodochody Středočeského kraje proběhlo ve čtvrtek 23. ledna. Hlavním výstupem jednání bylo oslovení nových ministrů životního prostředí a dopravy se žádostí o schůzku ihned poté, až vláda premiéra Bohuslava Sobotky získá důvěru v Poslanecké sněmovně. „Předběžně by na programu měl být návrh, aby ministerstvo životního prostředí revokovalo své rozhodnutí a zamítlo studii EIA, kterou vloni na podzim schválilo. S novým ministrem dopravy chceme jednat o vyhlášení hlukového pásma pro letiště ve Vodochodech,“ uvedl hejtman Josef Řihák. Toto jednání proběhlo v pondělí 31. března 2014 na Ministerstvu životního prostředí ČR bez účasti samotného ministra životního prostředí Richarda Brabce, který bohužel v tu dobu onemocněl.

Jednání na ministerstvu probíhalo za účasti hejtmana Josef Řihák spolu se starosty přibližně dvacítky obcí ze severního okolí Prahy. Náš pan starosta Jiří Louček byl jednání samozřejmě také přítomen. Ministra Richarda Brabce, který onemocněl , zastoupila na jednání jeho náměstkyně a ředitelka sekce technické ochrany životního prostředí Berenika Peštová. Starostové náměstkyni Peštovou upozornili na 124 připomínek, kterými ministerstvo životního prostředí podmínilo kladné stanovisko ke studii EIA. Splnění uvedených podmínek ale není podle zákona jakkoli vymahatelné. Současně starostové náměstkyni Peštové připomněli, že zastupují třicet tisíc občanů obcí, kteří se v řadě obecních referend drtivou většinou vyslovili proti záměru rozšíření letiště ve Vodochodech. To, že se všechny podmínky MŽP nemusí podařit vymoci, potvrdila i Peštová. „Vážím si toho, že ministerstvo životního prostředí toto setkání uspořádalo. Až dosud příliš nechtělo slyšet argumenty Středočeského kraje ani obcí proti rozšíření vodochodského letiště. Děkuji paní náměstkyni za to, že vyslechla naše názory. Očekávám, že nový ministr životního prostředí se bude argumenty obcí zabývat a že stanovisko ministerstva ke studii EIA na rozšíření letiště Vodochody bude znovu posouzeno,“ řekl na závěr setkání hejtman Josef Řihák.

A co si od toho nyní lze slibovat?
Pokud se ministerstvo bude případem zabývat a posoudí všechny pádné připomínky a argumenty k projektu, je možné dosáhnout přezkumu celé studie EIA, která by následně mohla být vyhlášena za neplatnou. Podle starosty Kralup nad Vltavou Petra Holečka je dobrou zprávou už jen to, že existuje naděje na přezkoumání loni schválené studie. „Paní náměstkyně slíbila, že pokud budou naše argumenty dostatečně silné a hlavně nové, předloží je panu ministrovi s návrhem na přezkoumání." Uvedl Petr Holeček.
A o nové argumenty zajisté nouze nebude. Již nyní je k dispozici nový vodohospodářský posudek, kde je velmi podrobně rozepsáno, jak by výstavba letiště ohrozila podzemní vody, a hlavně že je absolutně nekompatibilní s odtokovou situací v dané oblasti. Proti rozšíření letiště ve Vodochodech aktivně vystupuje i stínový ministr životního prostředí za ČSSD Vladimír Špidla. Ten upozorňuje především na skutečnost, že posuzování vlivů staveb na životní prostředí u nás v současné době neprobíhá v souladu s legislativou Evropské unie. A podle Vladimíra Špidly se tak nestalo ani v případě studie EIA k letišti ve Vodochodech.

Samotný investor si s žádnými připomínkami však starosti pravděpodobně nedělá. A že by nás chtěl přesvědčit o tom, že se bude maximálně snažit dodržet stanovené podmínky uvedené ve studii EIA si asi také moc hlavu neláme, když již nyní se snaží zákon obejít kde se dá. Na pozemcích letiště Vodochody a v jeho okolí se totiž objevily v poslední době aktivity, které by mohly směřovat k úpravě letištní plochy. Obce, jichž se má plánované rozšíření letiště dotknout, o tom nebyly informovány a starostové proto mají podezření, že tam probíhá nedovolená stavba.

Na závěr je důležité si připomenout, že boj proti rozšíření letiště Vodochody ještě neskončil a naopak stále trvá. Dobrou zprávou je i to, že je tu naděje možnosti přezkoumání již vydaného souhlasného stanoviska Ministerstva životního prostředí ČR ke studii EIA. Veškeré nové informace o vývoji celé situace, které mohou přinést některé následující týdny, vám přineseme v některém z dalších vydání Zlončické drbny.

autor a ilustrační foto: Petr Belica
Út 15. duben 2014, 15:40:09 CEST
zloncice
Kdo jsme a kde nás najdete.
On-line odjezdová tabla autobusů PID a vlaků.
Odkazy a jiné informace + řešení sudoku.
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Opište prosím kontrolní kód "3131"
Váš názor nás zajímá!
Neváhejte nám napsat a sdělit svůj názor na Zlončickou drbnu. Uvítáme Vaše podklady, náměty a tipy na příspěvky, které by mohly zajímat ostatní Zlončičáky.
PetrB.png
Volby_OU.png
Zlončice 40
278 01 Kralupy nad Vltavou
tel. / fax: +420 315 787 124

Úřední hodiny:
starosta / hospodářka
pon. 18.00-19.30 / 16.30-18.00 h.
stř. 17.00-19.30 / 16.30-18.00 h.

Jsme také na facebooku ...

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one