KOMUNÁLNÍ VOLBY 2014

volby.jpg
Již za pár dní nás čekají další volby. Tentokrát se jedná o komunální volby, kdy budeme volit zástupce naší obce, tedy členy zastupitelstva na další čtyři roky. Velikost zastupitelstva je dána velikostí obce neboli počtem obyvatel. U nás ve Zlončicích se volí sedm zastupitelů.

Abyste mohli volit, je třeba splňovat základní podmínky, které jsou dány zákonem. Pokud máte platný občanský průkaz, věk nad 18 let a trvalý pobyt ve Zlončicích, pak se můžete v pátek 10. října odpoledne nebo v sobotu 11. října dopoledne dostavit k volbám na obecní úřad ve Zlončicích.
Pokud ze závažných, zejména zdravotních důvodů nemůžete přijít do volební místnosti, můžete požádat obecní úřad a v den voleb i okrskovou volební komisi, aby k vám vyslala dva členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky. Tajnost hlasování přitom bude zachována stejně, jako kdybyste volili ve volební místnosti.

Připomeňme si, jak systém hlasování funguje, neboť je odlišný například od parlamentních voleb. Volební systém komunálních voleb do zastupitelstev obcí je založen na většinové volbě stran a hnutí. Počet mandátů (členů) jedné strany v zastupitelstvu  vychází z celkového počtu hlasů, které tato volební strana obdrží od voličů.  Označí-li volič křížkem celou volební stranu ve velkém rámečku u jejího názvu, obdrží všichni kandidáti této strany po jednom hlasu a strana obdrží tolik hlasů, kolik má na své listině kandidátů. V případě, že je na kandidátní listině více kandidátů, než se volí členů, pak získávají hlasy pouze první kandidáti. Konkrétně to je tak, že pokud zvolíte celou stranu (velký rámeček u názvu), která má osm kandidátů a volí se jen sedm, pak hlasy získává pouze prvních sedm kandidátů. Zaškrtne-li volič jednotlivé kandidáty z různých stran v rámečcích před jejich jmény, obdrží tito kandidáti jeden hlas (tzv. preferenční hlasy) a každá strana tolik hlasů, kolik jejích kandidátů bylo označeno. Zbytek hlasů do celkového počtu  pak obdrží volební strana, kterou volič dále označil ve velkém rámečku u jejího názvu. Strana, která chce mít svoje kandidáty v zastupitelstvu, musí získat minimálně 5% hlasů z celkového počtu platných hlasů. Může se stát, že kandidát, který jako jednotlivec obdrží nejvíce hlasů ze všech kandidátů všech volebních stran, nemusí být do zastupitelstva zvolen, pokud jeho strana jako celek nedostane potřebných 5% hlasů. Čím více hlasů která strana obdrží, tím více míst v zastupitelstvu získá.

V případě Zlončic není systém tak složitý, neboť jsou zaregistrovány pouze dvě kandidátní listiny. Pořadová čísla kandidátek byla vylosována v rámci registračního procesu kandidátek registračním úřadem. Kandidátní listina č. 1 – Petr Belica, nezávislý kandidát má jen jednoho kandidáta a proto nemá velký rámeček u názvu. Pořadové číslo 2 má kandidátní listina Klidné Zlončice, která má osm kandidátů. V našem případě jsou možnosti volby poměrně jednoduché. Každý volič může udělit celkem sedm hlasů, což odpovídá počtu volených zastupitelů.

Jednou možností je, že budete volit konkrétní osobnosti, tedy Vámi preferované kandidáty. V tomto případě nevyužijete velký rámeček před názvem strany a uděláte sedm křížků u Vámi vybraných kandidátů. Pokud uděláte více, jak sedm křížků, pak jsou takové hlasy neplatné. V opačném případě, kdy uděláte méně, jak sedm křížku, jsou Vaše hlasy platné a nevyčerpané hlasy propadají.

Druhou možností je označit velkým křížkem pouze celou stranu (v našem případě lze takto označit pouze kandidátku č. 2). V tomto případě získá Vašich sedm hlasů prvních sedm kandidátů z kandidátky č. 2.

Další možností je kombinace předchozích variant. Pokud označíte velkým křížkem stranu, pak můžete ještě využít malé křížky. V případě, že dáte malý křížek (jediný možný) kandidátce č. 1 a velký křížek kandidátce č. 2, pak bude rozdělení Vašich hlasů následující: 1 hlas pro kandidáta z kandidátky č. 1 a 6 hlasů pro prvních šest kandidátů na kandidátce č. 2. V případě preference konkrétních kandidátů je vhodné zvolit první uvedenou možnost volby a to pomocí malých křížků konkrétním osobnostem bez volby strany (bez využití velkého křížku).

Jít k volbám není Vaší povinností, je to Vaše právo. Využijte je a zvolte svoje kandidáty, osobnosti, které mají Vaši důvěru. Přejeme Vám správnou volbu, aby do nového zastupitelstva byli zvoleni ti občané, které jste si vybrali.

O výsledcích voleb Vás budeme informovat na webových i facebookových stránkách Drbny.
Informace z ČSÚ najdete na www.volby.cz.
Út 7. říjen 2014, 19:13:04 CEST
zloncice
Kdo jsme a kde nás najdete.
On-line odjezdová tabla autobusů PID a vlaků.
Odkazy a jiné informace + řešení sudoku.
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Opište prosím kontrolní kód "3131"
Váš názor nás zajímá!
Neváhejte nám napsat a sdělit svůj názor na Zlončickou drbnu. Uvítáme Vaše podklady, náměty a tipy na příspěvky, které by mohly zajímat ostatní Zlončičáky.
PetrB.png
Volby_OU.png
Zlončice 40
278 01 Kralupy nad Vltavou
tel. / fax: +420 315 787 124

Úřední hodiny:
starosta / hospodářka
pon. 18.00-19.30 / 16.30-18.00 h.
stř. 17.00-19.30 / 16.30-18.00 h.

Jsme také na facebooku ...

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one