Běh Zlončickou roklí 2013

beh_zlon_rokli.jpg
vše o organizaci běhu od samotného vzniku

Letos se v rámci Zlončického veselí bude běhat ve velkém stylu. Je pravdou, že běh k této akci patří již několik let a každý rok se obcí proběhnou děti v rámci několika běžeckých kategorií dle jejich věku. Novinkou však je pojmout běh ve větším rozsahu a motivovat k běhu také dospělé. Nemohli jsme se proto nezeptat organizátorů této nové podoby Běhu Zlončickou roklí, jak bude letos běh probíhat, v čem bude letošní běh jiný a s jakou vizí do tohoto projektu jdou.
Zvídavé dotazy se záj-mem zodpověděli Vladimír Kudrna a Pavel Neměc, kteří jsou organizátory a především inciátory této nové podoby běhu.

Koho napadlo uspořádat Běh Zlončickou roklí v této nové podobě a proč?
Běh má už dlouholetou tradici. Na základě informací od pana starosty Loučka se první běh běžel již v roce 2003. Každý rok v rámci Zlončického veselí se uskutečnil další ročník. Poslední roky se ale jednalo spíše o běh pro děti. Někdy v květnu  jsme si pohrávali s myšlenkou založit běžecký klub ve Zlončicích. Sice jsme o pár sousedech, kteří pravidelně běhají věděli, ale spíše bychom  je spočítali na prstech jedné ruky. Proto jsme se domluvili, že bychom letošní ročník Běhu Zlončickou roklí mohli vzít na svá bedra a uspořádat to trochu ve větším rozsahu, aby běh byl zajímavý jak pro začínající běžce, tak i pro ty, kteří už mají něco naběháno. Navíc nás lákalo získat pro tento úžasný sport další příznivce a rozběhat tak své sousedy.
Zlončice se hodně rozšířili o tzv. naplaveninu, převážně lidi v našem věku 30 až 40 let, kteří se
chtějí udržet v kondici. Běh je pro to jako stvořený. Nevyžaduje naučit se de facto žádnou novou techniku. Běhat umíme všichni už od dětství. Někteří to možná jenom trouchu zapomněli, ale na běhu je právě fantastické, jak si tento pohyb můžeme znovu rychle připomenout a nalézt tak znovu radost z pohybu vlastního těla. Běh navíc není nijak finančně náročný. Tenisky má doma každý. Jde jen o to zkusit se rozběhnout. Pro koho je závod určený?
Závod je určený všem běžcům bez rozdílu věku i výkonosti. Pro děti bude krátká trasa, jako tradičně, postavena na návsi. Pro začínající běžce bude připraven sedmi kilometrový okruh a pokročilý běžec si bude moci vybrat mezi dvěma nebo třemi okruhy stávající trasy tzn. čtrnáct nebo dvacetjedna kilometrů.Kudy povede trasa?
Start i cíl okruhu bude u obecního úřadu u nás ve Zlončicích. Následně trasa vede do polí v těsné blízkosti Zlončic, poté následuje seběhnutí k řece k prasátkům v Dolánkách a pak podél řeky Vltavy až k závěrečnému výběhu Zlončickou roklí a fini-šem obcí. Závodníkům chceme při akci ukázat krásy našeho okolí a místa, ve kterých pravidelně běháme. Trasa bude hodně technická. Většina trasy se poběží v terénu. Čeká nás klesání i stoupání, ale i běh po silnici. Na trasu okruhu se můžete podívat na našich stránkách, konkrétně pod odkazem www.behzloncickourokli.cz/mapa-2/.

Říkáte, že běh je určen i začínajícím běžcům. Není sedmi kilometrová trasa, navíc v nároč-ném terénu, pro začínajícího běžce náročná?
Vůbec ne. Každý si může zvolit své tempo. Není ani nutné celou trasu běžet. Nikdo nebude nikoho kontrolovat nebo hlídat. Kdo bude chtít trasu projít vycházkovým tempem, může. My budeme rádi za jeho účast, protože jde hlavně o radost z pohybu v přírodě.

Čím může být závod zajímavý pro běžce, kteří se již pravidelně účastní jiných závodů?
Jak jsme již říkali, závod je postaven tak, aby zaujal i trénovanější běžce. Poběží se zajímavými místy a každý si může naložit tolik, kolik zvládne a zvolit vlastní tempo.

Kde se lze do závodu přihlásit a jak?
Registrace závodníků probíhá pomocí on-line formuláře na našich webových stránkách.
 www.behzloncickourokli.cz/registrace/
Stačí formulář jen vyplnit. Bude také možnost registrace v den závodu pro ty, co se na poslední chvíli rozmyslí a budou chtít běžet společně s ostatními. Tato registrace “na poslední chvíli” bude probíhat v místě startu u obecního úřadu.
Registrace je navíc zdarma!

Jak bude závod značený? Je pro běžce připravené nějaké občerstvení?
Trasa běhu bude značena převážně fáborkami a nástřikem směrových šipek. V složitějších úsecích bude navíc značení posíleno o navigátory, aby nám nikdo nezabloudil. Občerstvovací stanice především s dostatkem pitné vody bude v místě startu (cíle) a snad připraví naše místní hospodyňky také nějaké dobroty.

Kde jste nalezli inspiraci pro závod?
Inspirací nám byly hlavně závody, které pořádají naši kamarádi David Volenec a spol. - Babický 1/4 maraton a Michael Dobiáš - Šutr. Oba tyto závody spojuje úžasná atmosféra, přátelská a fair play nálada. Doufáme, že něco z toho se nám podaří přenést i do našeho závodu.
(odkazy na závody, které byly organizátorům inspirací: www.sutr54.cz, www.babice.sk)

Kolik očekáváte účastníků?
Po pravdě na tuto otázku ještě neumíme svědo-mitě odpovědět. Nápad uspořádat tuto akci jsme dostali až letos v červnu. Nebyl tedy čas na plošnou propagaci a registraci závodu do běžecké termínovky - např. na webu www.behej.com, kde si termíny závodů vyhledávají pravidelní účastnici běhů. Budeme tedy rádi, když se nám podaří oslovit převážně běžce z našeho okolí a pár nad-šenců se na startu sejde, i když to nebude v hojném počtu, jak bychom si přáli.
Další komplikací je termín, který je bohužel v den masové akce We Run Prague probíhající v Praze a pořádané značkou Nike. Bohužel kvůli této akci se nezúčastní někteří běžci, kteří se již do našeho závodu registrovali. S přípravou dalšího ročníku začneme určitě dříve a pokusíme se závod udělat ještě zajímavějším. Věřím, že se naše běžecká
komunita i díky této akci o hodně rozšíří a Běh Zlončickou roklí 2014 bude již běžeckou událostí v širokém okolí, díky které se Zlončice stanou místem, kam se budou běžci rádi vracet.

Máte nějaké partnery nebo sponzory akce a jak probíhá její financování?
Běh se koná v rámci Zlončického veselí pořáda-ného naší obcí, která plně hradí náklady na občerstvení a ceny pro běžce. Dalším partnerem je Zlončická drbna, která pomáhá s propagací a přispěje i nějakým pěkným dárkem pro všechny účastníky. Webové stránky běhu, prezentaci na Facebooku a časomíru nám zajišťuje zdarma společnost Panzer SEC (www.redteam.cz), hlavně náš kamarád Jan Pohl. S organizací a navigací nám pomůžou naši kamarádi a sousedé. Letos se určitě obejdeme bez nutnosti oslovit nějakého dalšího partnera.

Co byste na závěr popřáli všem účastníkům běhu a vzkázali našim čtenářům?
Popřáli bychom účastníkům hodně energie a sil do běhu, ale i hezký požitek ze závodu. Pro zá-vodníky, kteří k nám dorazí z jiných částí naší republiky bychom popřáli: "Ať se Vám u nás líbí a užívejte si naší přírody plnými doušky". Všem čtenářům bychom vzkázali, že by bylo hezké, kdyby se zúčastnili běhu, protože je určen jak pro běžce, tak i neběžce. A na závěr se rozloučíme citátem z knihy Jez a běhej od Scotta Jureka: “I tisíc mil dlouhá cesta začíná prvním krokem”.Z rozhovoru s Vladimírem a Pavlem jste se dozvěděli spoustu informací o letošním novém Běhu Zlončickou roklí a že není třeba se běhu bát, pokud nejste zrovna aktivním běžcem. Věříme, že tento článek někoho přesvědčil k tomu, aby se ještě do běhu přihlásil a podělil se následně o své zážitky s ostatními Zlončičáky třeba v následujícím čísle drbny. Jsme rádi, že tento projekt vznikl a fandíme mu formou partnerství, o kterém se již v rozhovoru organizátoři zmínili. Každý účastník běhu v kategorii dospělých se od nás může těšit na výtisk časopisu RUN.
St 21. srpen 2013, 11:20:47 CEST
zloncice
Kdo jsme a kde nás najdete.
On-line odjezdová tabla autobusů PID a vlaků.
Odkazy a jiné informace + řešení sudoku.
Přihlašte se k odběru novinek na stránkách
Opište prosím kontrolní kód "3131"
Váš názor nás zajímá!
Neváhejte nám napsat a sdělit svůj názor na Zlončickou drbnu. Uvítáme Vaše podklady, náměty a tipy na příspěvky, které by mohly zajímat ostatní Zlončičáky.
PetrB.png
Volby_OU.png
Zlončice 40
278 01 Kralupy nad Vltavou
tel. / fax: +420 315 787 124

Úřední hodiny:
starosta / hospodářka
pon. 18.00-19.30 / 16.30-18.00 h.
stř. 17.00-19.30 / 16.30-18.00 h.

Jsme také na facebooku ...

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one